Photos & Winners List: 2019 Lucille Lortel Awards Red Carpet Arrivals

 

 

The 2019 Lucille Lortel Awards took place last night at NYU’s Skirball Center. Theater Pizzazz’s JK Clarke was on hand for the red carpet arrivals. Here’s some of the night’s photos.

Full list of winners below.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The full list of winners can be found below in bold and preceded by an asterisk.

Outstanding Play
Mlima’s Tale
*Pass Over
Slave Play
Sugar in Our Wounds
What the Constitution Means to Me

Outstanding Musical
Be More Chill
Girl From the North Country
Midnight at the Never Get
Miss You Like Hell
*Rags Parkland Sings the Songs of the Future

Outstanding Revival
*Carmen Jones
Fabulation, or the Re-Education of Undine
Fiddler on the Roof in Yiddish
Happy Birthday, Wanda June
The Shadow of a Gunman

Outstanding Lead Actor in a Play
*Juan Castano, Transfers
Russell Harvard, I Was Most Alive with You
Jon Michael Hill, Pass Over
Sahr Ngaujah, Mlima’s Tale
Tom Sturridge, Sea Wall/A Life

Outstanding Lead Actress in a Play
Ako, God Said This
*Quincy Tyler Bernstine, Marys Seacole
Marin Ireland, Blue Ridge
Zainab Jah, Boesman and Lena
Charlayne Woodard, “Daddy”

Outstanding Featured Actor in a Play
Ato Blankson-Wood, Slave Play
Marchánt Davis, Ain’t No Mo’
*Gabriel Ebert, Pass Over
John Procaccino, Downstairs
Matt Walker, The Play That Goes Wrong

Outstanding Featured Actress in a Play
Quincy Tyler Bernstine, Our Lady of 121st Street
Stephanie Berry, Sugar in Our Wounds
Blair Brown, Mary Page Marlowe
*Crystal Lucas-Perry, Ain’t No Mo’
Danielle Skraastad, Hurricane Diane

Outstanding Lead Actor in a Musical
Sam Bolen, Midnight at the Never Get
Andrew R. Butler, Rags Parkland Sings the Songs of the Future
Jeremy Cohen, Midnight at the Never Get
Clifton Duncan, Carmen Jones
*Steven Skybell, Fiddler on the Roof in Yiddish

Outstanding Lead Actress in a Musical
Kate Baldwin, Superhero
Gizel Jiménez, Miss You Like Hell
*Anika Noni Rose, Carmen Jones
Stacey Sargeant, Rags Parkland Sings the Songs of the Future
Mare Winningham, Girl From the North Country

Outstanding Featured Actor in a Musical
John Edwards, Smokey Joe’s Cafe
Sydney James Harcourt, Girl From the North Country
Bryce Pinkham, Superhero
*George Salazar, Be More Chill
Heath Saunders, Alice by Heart

Outstanding Featured Actress in a Musical
Jackie Hoffman, Fiddler on the Roof in Yiddish
Stephanie Hsu, Be More Chill
Luba Mason, Girl From the North Country
*Soara-Joye Ross, Carmen Jones
Alysha Umphress, Smokey Joe’s Cafe

Outstanding Solo Show
Feeding the Dragon
*Fleabag
Girls & Boys
The New One
My Life on a Diet

Outstanding Director
Lileana Blain-Cruz, Marys Seacole
Jo Bonney, Mlima’s Tale
John Doyle, Carmen Jones
*Lee Sunday Evans, Dance Nation
Joel Grey, Fiddler on the Roof in Yiddish

Outstanding Choreographer
Lee Sunday Evans, Dance Nation
Raja Feather Kelly, If Pretty Hurts Ugly Must Be a Muhfucka
*Rick and Jeff Kuperman, Alice by Heart
Lorin Latarro, Merrily We Roll Along
Susan Stroman, The Beast in the Jungle

Outstanding Scenic Design
Wilson Chin, Pass Over
Charlie Corcoran, The Shadow of a Gunman
Nigel Hook, The Play That Goes Wrong
Laura Jellinek, Rags Parkland Sings the Songs of the Future
*Arnulfo Maldonado, Sugar in Our Wounds

Outstanding Costume Design (TIE)
Dede Ayite, By the Way, Meet Vera Stark
*Montana Levi Blanco, The House That Will Not Stand
Jennifer Moeller, Mlima’s Tale
Kaye Voyce, Marys Seacole
*Paloma Young, Alice by Heart

Outstanding Lighting Design
Amith Chandrashaker, Boesman and Lena
*Lap Chi Chu, Mlima’s Tale
Bradley King, Apologia
Barbara Samuels, Rags Parkland Sings the Songs of the Future
Yi Zhao, The House That Will Not Stand

Outstanding Sound Design
Matt Hubbs, Boesman and Lena
*Dan Moses Schreier, Carmen Jones
Jane Shaw, I Was Most Alive with You
Mikaal Sulaiman, Rags Parkland Sings the Songs of the Future
Isobel Waller-Bridge, Fleabag

Outstanding Projection Design
Katherine Freer, By the Way, Meet Vera Stark
Luke Halls, Girls & Boys
Alex Basco Koch, Be More Chill
Alex Basco Koch, Fireflies
*Tal Yarden, Superhero

SPECIAL AWARD
Outstanding Alternative Theatrical Experience
On Beckett

HONORARY AWARDS
Playwrights’ Sidewalk Inductee
María Irene Fornés

Outstanding Body of Work
Telsey + Company

Edith Oliver Service to Off-Broadway Award
Terry Byrne

Award Recipients by Show
Carmen Jones—4
Alice by Heart—2
Pass Over—2
Ain’t No Mo—1
Be More Chill—1
Dance Nation—1
Fiddler on the Roof in Yiddish—1
Fleabag—1
The House That Will Not Stand—1
Marys Seacole—1
Mlima’s Tale—1
Rags Parkland Sings the Songs of the Future —1
Sugar in Our Wounds—1
Superhero—1
Transfers—1

 

 

 

 

 

Share